Sylwester Bartczak

Świętowaliśmy 60 Rocznicę Nadania Praw Miejskich

Zmniejsz czcionkę Zwiększ czcionkę Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

IMGP176713 listopada 2014 r. wszyscy mieszkańcy naszej gminy obchodzą ważną rocznicę. To właśnie w tym dniu mija 60 lat, odkąd weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 1954 r. o nadaniu Jaworzynie Śląskiej praw miejskich. Pan Eugeniusz Gibała otrzymał nominację na Przewodniczącego Miejskiej Rady narodowej w Jaworzynie Śląskiej, a gmina z wiejskiej stała się miejsko-wiejską. Na placu przy Urzędzie Miejskim odbyła się duża impreza z tej okazji. Razem z Jaworzyną Śląska tego dnia prawa miejskie otrzymały takie miejscowości jak: Brzeg Dolny, Dęblin, Luboń, Niedobczyce, Pionki, Pszów, Radlin, Rumia, Strzemieszyce Wielkie, Świdnik oraz Żarów.

Kilka dni wcześniej, w niedzielę, 9 listopada 2014 r. odbyły się oficjalne obchody 60 rocznicy Nadania Praw Miejskich. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w intencji Mieszkańców Gminy, która odprawiona została w Kościele Parafialnym pw. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Jaworzynie Śląskiej. Następnie uroczystości przeniosły się na salę wielofunkcyjną na terenie Stadionu Miejskiego. O godzinie 12:30 rozpoczęła się nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej, na którą zaproszono byłych radnych Rady Miejskiej, burmistrzów, naczelników Gminy Jaworzyna Śląska. Podczas przemówień obecny Burmistrz Jaworzyny Śląskiej – Grzegorz Grzegorzewicz oraz Przewodniczący Rady Miejskiej podziękowali wszystkim, którzy w okresie ostatnich kilkudziesięciu lat pracowali na rzecz rozwoju naszej Gminy.

Po zakończeniu części oficjalnej, która zakończyła się toastem za pomyślność mieszkańców i rozwój naszej Gminy, rozpoczęła się część artystyczna. Przed zgromadzoną publicznością zaprezentowały się dzieci i młodzież z Przedszkola Samorządowego w Jaworzynie Śląskiej, Szkoły Podstawowej w Jaworzynie Śląskiej, Samorządowego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej, Szkoły Podstawowej w Pastuchowie, Szkoły Podstawowej w Starym Jaworowie, Gimnazjum nr 1 w Jaworzynie Śląskiej, a także jaworzyńscy seniorzy. Tańce, śpiewy, przedstawienie teatralne, kabaret. To wszystko mogli obejrzeć zgromadzeni licznie mieszkańcy i zaproszeni goście. Pomiędzy występami odbyła się także uroczystość wręczenia nagród w konkursach, zorganizowanych przez SOKiBP. 29 laureatów konkursów odebrało z rąk Burmistrza Grzegorza Grzegorzewicza i jego Zastępcy Marka Zawiszy pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Gminę Jaworzyna Śląska.

O godzinie 17:00 rozpoczął się koncert jaworzyńskiego zespołu „Back To The Dreams”, a o godzinie 19:00 o 20:30 odbyły się występy „Kabaretu Skeczów Męczących”. Te ostatnie występy obejrzało łącznie ponad 400 mieszkańców Gminy Jaworzyna Śląska, którym przypadł do gustu program satyryczny kabaretu.

W program obchodów 60 rocznicy Nadania Praw Miejskich wpisały się także II Turniej Wiedzy o Gminie Jaworzyna Śląska, który odbył się 7 listopada 2014 r. oraz Gra Miejska (12 listopada 2014 r.), osadzona w jaworzyńskich realiach II połowy XX wieku, w której wzięło udział ponad 30 zawodników.

Galerie zdjęć z obchodów:
http://www.sokibp.pl/galerie/obchody-60-rocznicy-nadania-praw-miejskich-09-11-2014-r/
http://www.sokibp.pl/galerie/koncert-zespolu-back-to-the-dreams-09-11-2014-r/
http://www.sokibp.pl/galerie/kabaret-skeczow-meczacych-09-11-2014-r/
http://www.sokibp.pl/galerie/gra-miejska-12-11-2014-r/

Musisz się zalogować, żeby komentować Zaloguj