Sylwester Bartczak

60 lat minęło

Zmniejsz czcionkę Zwiększ czcionkę Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

herb_jaworzyna13 listopada 2014 r. wszyscy mieszkańcy naszej gminy obchodzą ważną rocznicę. To właśnie w tym dniu mija 60 lat, odkąd weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów z 7 października 1954 r. o nadaniu Jaworzynie Śląskiej praw miejskich. Pan Eugeniusz Gibała otrzymał nominację na Przewodniczącego Miejskiej Rady narodowej w Jaworzynie Śląskiej, a gmina z wiejskiej stała się miejsko-wiejską. Na placu przy Urzędzie Miejskim odbyła się duża impreza z tej okazji. Razem z Jaworzyną Śląska tego dnia prawa miejskie otrzymały takie miejscowości jak: Brzeg Dolny, Dęblin, Luboń, Niedobczyce, Pionki, Pszów, Radlin, Rumia, Strzemieszyce Wielkie, Świdnik oraz Żarów.

Zapraszamy Państwa do podróży w czasie. Jak wyglądała Jaworzyna Śląska 60 lat temu? W Jaworzynie Śląskiej nie było chodników, nawierzchnia ulic wysypana była żwirem. Przez miasto przechodziła tylko jedna droga wybrukowana kostką, tak zwanymi „kocimi łbami”. Ciągnęła się ona od skrzyżowania w Nowym Jaworowie do końca miasta w kierunku Czech, czyli dzisiejszymi ulicami 1 Maja oraz Wolności. Chodniki w Jaworzynie pojawiły się dopiero w kolejnym dziesięcioleciu. Największymi pracodawcami były fabryka porcelany, która w 1954 roku przyjęła nazwę ZPS „Karolina” oraz kolej i gorzelnia. Duża część mieszkańców Gminy pracowała w państwowych gospodarstwach rolnych. W Jaworzynie Śląskiej funkcjonowała jedna szkoła – przy ulicy Mickiewicza. Ośrodek Zdrowia znajdował się przy ulicy Słowackiego. W Jaworzynie Śląskiej funkcjonowała łaźnia kolejowa, z której mieszkańcy mogli nieodpłatnie skorzystać. Było to ważne miejsce, gdyż niewiele mieszkań posiadał o w tamtych czasach łazienki.

Jakie wydarzenia zapadły w pamięć i jakie problemy trapiły mieszkańców Jaworzyny Śląskiej w 1954 roku i towarzyszącej mu dekadzie? 1 kwietnia 1950 roku odbył się pierwszy seans w nowym kinie wiejskim w Jaworzynie Śląskiej. W tym samym roku zakończył się także kurs dla analfabetów, prowadzony przez nauczycielki miejscowej szkoły. Świadectwa ukończenia szkoły podstawowej w zakresie czytania i pisania otrzymało 20 osób. W dworcowej poczekalni na stacji kolejowej panują egipskie ciemności – podróżni czekający na swój pociąg nie mogą nawet przeczytać gazety. Członkowie Koła Sportowego „Kolejarz” w czynie społecznym wybudowali boisko sportowe, które oddano do użytku 12 września 1954 r., z okazji Dnia Kolejarza. Z tej okazji zorganizowano zawody sportowe. W służbie zdrowia nie jest wesoło. Zatrudniająca jedynie dwóch lekarzy przychodnia rejonowa jest czynna w godzinach od 8:00 do 12:00, a pracujący w niej felczer nie jest w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów. Do Jaworzyny Śląskiej przybywa kolejowy wagon rentgenowski, w którym prześwietlono około 80% pracowników kolei. Do kraju, także do Jaworzyny Śląskiej napływają repatrianci ze wschodu. Pracownicy kolei zebrali dla nich 913 złotych. W Jaworzynie funkcjonuje Biblioteka Publiczna, która zarejestrowała 380 czytelników. Zbiory biblioteczne wynoszą 1300 tomów. W latach 1954-1963 rodzi się dużo dzieci. Zanotowano aż 2440 urodzeń. Mieszkańcy gminy chętnie zawierają małżeństwa – zawarto ich 819.

Informacje pochodzą z Kroniki Gminy Jaworzyna Śląska.

Musisz się zalogować, żeby komentować Zaloguj