Sylwester Bartczak

Zedlitz – Pasieczna

Zmniejsz czcionkę Zwiększ czcionkę Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

pasiecznaPasieczna (niem. Zedlitz)  leży 2,5 km na zachód od Jaworzyny, na 11 km drogi ze Świdnicy do Strzegomia, najwyższe wzniesienie: Winna Góra (Weinberg), 254 M NPM.

Wieś była własnością strzegomskiej komandorii maltańskiej (joannitów – rycerzy szpitalników). Około 1785 Pasieczna liczyła 305 mieszkańców, a w tym 15 rolników, 11 ogrodników i 21 chałupników, posiadała młyn wodny nad Pełcznicą oraz szkołę katolicką. Około 1886 wieś wraz z pobliskim lasem (Fiskalicher Zedlitzbusch) należała do obwodu urzędowego w Pastuchowie. Liczyła  wówczas 505 mieszkańców i posiadała szkołę katolicką, podległą parafii strzegomskiej, z jednym nauczycielem i 84 dziećmi. Do Pasiecznej należała niewielka kolonia (kol. Zedlitz), znajdująca się w pobliżu Nowego Jawornika. Południowa część lasu w pobliżu Pasiecznej należała do Sobótki.

Na prawym brzegu Pełcznicy wznosi się niewielki pagórek nazywany w XIX w. Burgbergiem lub szwedzkim szańcem. Na podstawie jego nazwy sądzono w XIX wieku, że przed setkami lat na wzniesieniu mógł istnieć drewniany gródek. Pewnym potwierdzeniem domysłu było znalezisko z wykopalisk archeologicznych w 1874 roku, w postaci kilku małych czerepów naczyń.

Przy Winnej Górze na płn.-zach. Od Pasiecznej, jeszcze przed II wojną światową, widoczne były pozostałości szańców i okopów z roku 1761.

Musisz się zalogować, żeby komentować Zaloguj