Sylwester Bartczak

Tunkendorf – Tomkowa

Zmniejsz czcionkę Zwiększ czcionkę Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

tunkendorf_tomkowaTomkowa (niem. Alter Doinkendorf, później Tunckerdorf) leży 5 km na północny zachód od Śiwdincy, najwyższe wzniesienie 236m  npm.

Za panowania Bolka II Świdnickiego wieś należała do książęcego ochmistrza, burgrabiego Niklasa von Bolcz na Hausbergu. Ten sprzedał ją w 1372 roku Guntzelowi Seidliczowi von Lasan z Czech (kraj). Następujący po nim trzej wnukowie: Hans, Meinze i Niklas podzielili wieś na trzy części, z czego Hans i Meinze odstąpili w 1490 roku swoje dobra Pawłowi Monau. Ten w 1492 roku pozostawił je Horgowi von Solcz, by po jego śmierci odzyskać. Ponieważ Meinze i Niklas zmarli nie pozostawiając dziedziców, trzeci brat Hans von Seidlitz sprzedał w 1504 trzecią część wsi Stenzelowi Kysselingowi, mieszczaninowi świdnickiemu. W tym roku Paweł Monau wzbogacił swoje dwie trzecie o dobra Hansa Herdana na Bagieńscu. W 1540 roku ojcowskim dobrem podzieliły się cztery córki – Nedwig Eichlern, Margaretha Kunzin, Anna Sachkirchin i Beatrix PFurtnerin; dwaj synowie, Franz i Fabien przyjmuja ponownie Bagieniec i Boleścin. Z ich śmiercią wygasła męska linia i ich dobra spadły na siostry, przy czym pierwsza drugiej, a trzecia czwartej sprzedały swoje części, wobec czego Tomkowa składała się z dwóch części. W 1566 Margaretha Kunzin otrzymała udział w spadku po dzieciach karczmarza przy magistracie świdnickim. W 1565 roku zmarła Beatrix Pforterin i jej część przypadła Sebastianowi von Tommendorfowi, po czym wieś stała się przedmiotem licznych sporów i komory świdnickiej. Wiadomo, że pod koniec XIX wieku Tomkowa należała jeszcze do świdnickiej komory.

Około roku 1785 Tomkowa liczyła 173 mieszkańców, a w tym: 10 rolników, 8 ogrodników i 2 chałupników. W roku 1886 wieś należała do obwodu urzędowego w Zawiszowie i posiadała 337 mieszkańców. Założona już w 1742 roku szkoła ewangelicka miała 1 nauczyciela i 110 uczniów (stan na 1886 rok). Ewangelicy  należeli do parafii Kościoła Pokoju w Świdnicy, a katolicy do parafii Św. Michała Archanioła w Milikowicach.

W niemieckiej literaturze i mapach można spotkać następujące formy pisowni nazwy wsi: Tuncken, Tunkendorf.

Musisz się zalogować, żeby komentować Zaloguj