Sylwester Bartczak

Bunzelwitz – Bolesławice

Zmniejsz czcionkę Zwiększ czcionkę Rozmiar tekstu Wydrukuj tę stronę

bunzelwitz_boleslawiceBolesławice (niem. Bunzelwitz0 leżą 3,5 km od stacji kolejowej w Jaworzynie Ślaskiej, 5 km na północ od Świdnicy. Najwyższe wzniesienia 226,5  i 230 m npm.

Stara wieś o piastowskim rodowodzie, założona przypuszczalnie, podobnie jak Piotrowice przez Piotra Własta i po śmierci jego protektora Bolesława Krzywoustego nazwana Bolesławice – wieś Bolesława. Na starej szkole w Bolesławicach widniała data 1109 r.

10 lutego 1308 roku na liście czynszowej wymieniany był między innymi ławnikami ze Świdnicy Heynemann z Bunzlaycz (Bolesławic). 31 sierpnia 1318 roku biskup Henryk z Wrocławia włączył do włości klasztoru cystersów w Kamieńcu Ząbkowickim kościół w Bolesławicach, będący filią kościoła w Wierzbnej (mit der ecclesia in Bunzlawicz, que ecclesie Wirbnensi tanquam matrici filia est subjecta). W 1337 roku Heinrich von Reichenbach sprzedał Bolesławice Konradowi von Brosnitz, ten w 1373 r. pozostawił połowę wsi Hasnowi Probsthayn, któremu w 1392 r. przypadła część Sachenkircha, przez co został posiadaczem całej wsi. W 1419 roku właścicielami byli bracia Hieronymus i Kasper Probsthayn, którzy w tymże roku odstąpili ją Hansowi Pfortnerowi, mieszczaninowi świdnickiemu. W 1482 roku otrzymali wieś po Hieronimie Pfortnerze bracia Wenzel i Niklas Tommendorf, a po ich równoczesnym zgonie jedynym spadkobiercą został ich wój Hieronim Tommendorf. Kolejnym właścicielem został jego zięć Daniel Schops, filozof i doktor medycyny z córką Jadwigą, żoną doktora medycyny z Wrocławia Friedricha Seyler, od którego wioske otrzymał Daniel von Seyler, a po nim Maximilian von Seyler, którego zięć Gottlob Ehrenreich von Baubedorf na Schonfled sprzedał Bolesławice w imieniu żony burmistrzowi Świdnicy Johannowi Christophowi Hayn. Spadek po nim przejęły dzieci, a następnie krzeszowski sekretarz klasztorny Rildermann, po którym Bolesławice otrzymała jego córka, radczyni von Kroya na Milinie Średzkim.

Około 1785 roku wieś liczyła 334 mieszkańców, a w tym 22 rolników, 10 ogrodników, 14 chałupników. Bolesławice miały również szkołę założoną w 1742 roku.

Około roku 1886 Bolesławice liczyły 794 mieszkańców; we wsi znajdowało się 6 małych posiadłości oraz wiatrak. Szkoła ewangelicka z jednym nauczycielem służyła 123 dzieciom.

W roku 1910 Bolesławice liczyły 617 mieszkańców, stanowiły samodzielny obwód urzędowy gminy Bolesławice, posiadały urząd stanu cywilnego i stację kolejową na linii z Jaworzyny do Świdnicy i Kamieńca Ząbkowickiego. W związku z budową tel linii w Bolesławicach, podobnie jak na wysokości Tomkowej i Zawiszowa powstal solidny sklepiony wiadukt o długości 62 stóp i prześwicie na 15 stóp, którego koszty budowy wyniosły 5.736 marek Rzeczy, 12 srebrnych groszy i 7 fenigów.

Od nazwy wsi wzięło się określenie tzw. obozu bolesławickiego (Bunzelwitz lager) – terenu, na którym stacjonował armia pruska wraz z królem Fryderykiem II Wielkim podczas wojny siedmioletniej w 1761 roku. Obszar obozu obejmował teren pomiędzy szańcami Wierzbnej, Kleszej Góry (Pfaffenberg), Winnej Góry w Pasiecznej i płaskiego wzniesienia na południu Czech. W północnej części wsi, w małym domku chłopskim nr 11 gościł król Fryderyk II Wielki od 20 do 25 sierpnia i od 10 do 25 września 1761 roku. Około 1860 roku na jego miejscu wzniesiono nowy dom zachowując stary układ wnętrz. Pruscy kronikarze ubolewali, że na domu tym nie umieszczono żadnej tablicy pamiątkowej.

W 1911 roku działała w Bolesławicach kasa oszczędnościowo-pożyczkowa, zarejestrowane towarzystwo z nieograniczona odpowiedzialnością stworzono w celu: udzielania pożyczek dla członków towarzystwa, ich interesów i inwestycji gospodarczych, ułatwienia lokat pieniężnych i popularyzacji idei oszczędzania. Członkami założycielami byli:

  1. Właściciel ziemski Gustaw Gebauer, dyrektor
  2. Nauczyciel Gustaw Schulz, poborca podatkowy
  3. Właściciel ziemski Albert Hampel, zastępca dyrektora
  4. Właściciel działki August Heiber
  5. Właściciel ziemski Paul Anders

 

Jedna odpowiedź na Bunzelwitz – Bolesławice

Musisz się zalogować, żeby komentować Zaloguj